Spørsmål og svar

Har aldri fått helt til å bruke tamponger.

Jente, 15

Hei! Jeg har hatt mensen siden 5 klasse, men har aldri fått helt til å bruke tamponger. Jeg strever med å få den inn, og når jeg først får den inn, strever jeg med å få den ut. Jeg blør ganske lite, så tenke det sikkert var derfor, men er ikke sikker. Jeg får litt blod i trusa, men tampongen er alt for tørr til å ta ut fortsatt. Jeg prøver å ha den i ca 6 timer for at jeg ikke skal få vondt, men den kommer fortsatt ut ganske tørr. Er det noe unormalt med vaginaen min? Er det noe jeg gjør feil? Er dette normalt? Er ganske lei av bind..

Svar

Hei jente 15 år. 

Det er noen som strever med å bruke tamponger. 

Jeg tror ikke det er noe galt med skjeden din. 

Hvis man blør lite er det vondt/vanskelig å sette den inn, og det er vondt/vanskelig å ta den ut. Da er tampongen og skjeden tørr når du setter den inn og både skjeden og tampongen er tørr når du skal ta den ut. 

Tampong er aller best å bruke når man blør på det meste. Hvis man ikke blør så mye, er det kanskje ikke noe poeng å bruke tampong? Se artikkelen om bind, tampong og menskopp. 

Du kan snakke med helsepersonell på helsestasjon for ungdom om dette. Lege eller jordmor kan også undersøke skjeden din, hvis du ønsker. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 22.6.2019

Oppdatert: 22.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål