Lærer tatt på tissen til 15 år gammel gutt
Gutt, 15
Hei, jeg er 15 år og ble tatt på tissen av norsk læreren min på over 40 år. er dette et overgrep selv om jeg ville det?
Svar
Hei gutt 15 år
Takk for at du skriver til oss om dette.
Det at en voksen person tar på tissen din vil vi kalle for et seksuelt overgrep. Du er under den seksuelle lavalder og det er derfor straffbart selv om du ville det. Grunnen til at vi har en seksuell lavalder her i Norge er jo for å beskytte barn mot å ha seksuell omgang før de er klare for det. Her er det også snakk om en offentlig person som ikke har lov til å gjøre slikt med sine elever.
Vi tenker at det er viktig at du forteller det du har opplevd til en voksen, slik at det denne læreren gjør kan stoppe. Noen gode voksne å prate med kan være: helsesykepleier, en forelder, en annen i familien. Det viktigste er at det er en du er trygg på, og at du gjør det.
Hvis du ønsker å snakke på telefon med noen som ikke kjenner deg, kan du ringe Alarmtelefonen for barn og unge på tlf 116 111, nettside www.116111.no og/eller ringe Landsdekkende telefon for incest og seksuelt misbrukte på tlf 80057000, nettside www.incest80057000.no . På disse telefonene kan du også være anonym om du ønsker det.
Lykke til!
Med vennlig hilsen
Landsdekkende telefon for incest og seksuelt misbrukte i samarbeid med Ung.no
Besvart: 3.10.2019
Oppdatert: 3.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


