Vært småkvalm, hatt mensenliknende smerter. Gravid?
Jente, 16
Hei. Typen min og jeg har sex omtrent hver gang vi er sammen og jeg går på p piller (oralcon, 21) og han bruker kondom. I det siste har jeg vært småkvalm sånn av og på, hatt mensenliknende smerter og har lest at dette kan være symptomer på graviditet. Jeg pleier normalt å hoppe over mensen ettersom jeg kan, men for kanskje 3 uker siden hadde jeg en mensenlignende blødning som varte i 10 dager, kan jeg være gravid? Jeg stresser veldig mye rundt dette og lurer eventuelt på tips til å ikke stresse så mye?
Svar
Hei jente 16 år.
I og med at du tar Oralcon som inneholder både gestagen og østrogen, og at kjæresten i tillegg bruker kondom, gjør du det du kan for å sikre deg mot uønsket svangerskap. Det at du også hopper over blødningene, gjør p-pillene enda sikrere.
Hvis en tar mange brett etter hverandre, er det vanlig at en får en gjennombruddsblødning. Når den kommer kan en ta 4 til maks 7 dagers pause, før en begynner på p-pillene igjen. I pausen vil du blø ut slimhinnen som har dannet seg i livmoren.
Det er viktig at pausen ikke overstiger 7 dager.
Det er også viktig å ta minst 21 dager p-piller i ett strekk for å være sikker.
Hvis du bekymrer deg for å være gravid, kan du snakke med helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom og få tatt en graviditets test.
Hvis du fortsetter å bekymre deg, kan du vurdere langtidsvirkende prevensjon, slik som p-stav, hormonspiral eller kobberspiral. Se denne nettsiden for de forskjellige prevensjonsmetodene og også statens bidragsordning.
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 5.10.2019
Oppdatert: 5.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



