Spørsmål og svar

For ett år siden runket jeg veldig mye og jeg var redd for å få en sykdom?

Gutt, 13

Hei jeg er en gutt 13 år og ett år siden runket jeg veldig mye og jeg var redd for å gå en sykdom når jeg kommer i puberteten jeg har ikke følt noe enda men jeg er fortsatt redd

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

 

Du kan slappe helt av. Du kan ikke få noen sykdom av å runke. Å runke er faktisk både bra og sunt. 

Onani er en måte å utforske og skjemme bort sin egen kropp på, men kan også brukes til å utforske seksuelle følelser du har for andre.

Onanering er sunt for hjerte og kretsløpet, kroppen utskiller lykkehormoner, stimulerer immunforsvaret positivt, opprettholder sexlysten og reduserer angst og depresjoner.

Det er vanlig at både gutter og jenter onanerer. Noen gjør det flere ganger om dagen, og det er helt ok. Mens det også er noen som aldri onanerer.

Når man er ung og onanerer så er det vanlig i starten at du ikke får sædutløsning selv om du får orgasme. Det skjer på grunn av at sædproduksjonen ikke er kommet i gang enda, men det kommer etter hvert.

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 14.10.2019

Oppdatert: 14.10.2019

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål