Spørsmål og svar

Har jeg satt tampongen inn feil ?

Jente, 14

Hei jeg har for det meste brukt tampong når jeg har mensen. Men når jeg skal ta inn tamponger får jeg alltid litt vondt i nedre del av magen. Jeg leste nå nettop at når man skal sette inn tamponger skal man ført dytte den litt opp, og så bak mot korsryggen. Men jeg har alltid dytter den opp og så mot magen. Jeg bare lurer på om dette er farlig at jeg har gjort

Svar

Hei

Måten du har satt tampongen inn på er på ingen måte farlig, bare ubehagelig. Det skal du være trygg på. Sannsynligvis har tampongen klemt mot nerver.
Skjeden kan "bukte"  litt ulikt hos jenter, så det må nesten tilpasses etter hvert enkelt. 
Håper at det blir bedre med å endre litt på måten du dytter den inn. Du kan også evt smøre litt vaselin på tuppen, for å få den til å gli lettere inn. 

Lykke til !

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 28.10.2019

Oppdatert: 28.10.2019

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål