Eg vente på at eg kanskje ska på ett sykehus.
Jente, 15
heii dette e vanskelig og forklare! Så i februar ble eg innlakt på ett sykehus for eg har problemer, og ting gikk ikke bra der. eg fekk ikke en bra hjelp og mye dorlig ege, nå er eg hjemme og vente på att eg kansje ska på ett sykehus i bergen, der eg va ble eg diagnosert me selekiv mutiske for eg har ALDIG snakket me si der uteom eg gang eg va kjempesint. da eg hadde stokke av og litt i begynelen mn bare me 2-3 stk. tingen er att di tar tatt tvang på meg litt og har di sakt selv att det va traumatiserane for meg og nå di 3 siste gangae har eg sitt veldig mye som ikke er der( har sidd d før en gamg da eg stakk av at eg ball ble om te en katt og att eg såg en mann impå romme i siesyme) men nå er det mye mer. eg såg en mann i speile og bak døra 2-3 gamger og att en man spran gjennom halle stua, og masse sygger under sofaen. eg ringte vennina mi og sa d te hu mn hu har ikke forståelse, når det sjedde tenkte eg mye på sykehuset eg va på. spes episodane di gjor mot meg og beynte & sjelva
Svar
Kjære jente 15 år
Det høres ikke greit ut for deg og jeg forstår at du er fortvilet og engstelig for hva som skjer med deg.
Det er uheldig at du har hatt en vanskelig innleggelse sist gang. Sånn skal det jo ikke være. En skal kjenne seg trygg ved innleggelse og få gode forklaringer for hva målet med innleggelsen er, samtidig som en skal få hyppig samtaler for å jobbe for å få det bedre med seg selv.
Ut fra det du beskriver så er det stor bekymring for deg. Du har hatt flere synshallusinasjoner, noe som jeg forstår er skremmende for deg. Det er viktig at det blir kartlagt nærmere, så du kan få riktig behandling. Jeg antar at du har en behandler ved BUP og at du får hjelp derfra.
Jeg ber deg om å ta imot den hjelpen du får tilbud om og vær åpen og ærlig om hvordan du har det og hvordan du føler deg. Fortell om engstelsen du har for en mulig innleggelse til behandleren din. Forhåpentlig så kan du få gode forklaringer og trygging derfra.
Dersom du ikke har en behandler nå, så er det viktig at du snakker med foreldrene dine og at dere sammen oppsøker fastlegen og ber om en henvisning til Psykisk helsevern for barn og unge, så du kan få god hjelp fra BUP nå.
Jeg legger ved flere artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.
Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 15.11.2019
Oppdatert: 15.11.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


