Spørsmål og svar

Jeg ble mye plaget på barneskolen, og nå føler jeg nesten ingenting lenger

Gutt, 16

Hei, gjennom ca hele barneskolen var jeg utestengt av nesten alle. Jeg gråt ofte av alle kommentarene jeg fikk av medelever. Jeg går nå på videregående og selvom jeg ikke blir plaget lenger så er jeg fortsatt påvirket av dette. Jeg føler skjeldent noenting. Og når jeg først føler noe så forsvinner det etter en liten stund. Vanligvis vet jeg at jeg føler noe ved at det strammer seg eller svir litt i brystet og rundt halsen. Jeg har lest mye om psykologi og jeg vet dette er symptomer på emosjonell nummenhet. Jeg skal også utredes for ADHD. Hvor et symptom er emosjonell feilregulering. Jeg aner ikke om jeg har depresjon eller ikke. Jeg gråter nesten aldri selvom jeg veldig gjerne vil. Veninna mi tok nesten livet sitt og jeg følte ingenting. Jeg tenkte så vidt over det etter hun ble lagt inn. Hva gjør jeg i denne situasjonen? Livet er utrolig kjedelig når du bare går fra en stimuli til den neste for så å sove og så repetere. Hvordan kan jeg få kontakt med følelser jeg skjelden føler?

Svar

Hei

Først vil jeg bare si at det er utrolig leit å høre om hvordan du hadde det på barneskolen! Jeg skulle ønske ingen trengte å oppleve mobbing og utestengning!

Det at du skal utredes for ADHD, er en fin anledning til å også be om å utredes for depresjon også. Jeg kan ikke si om du har det eller ikke, men det er jo ikke så uvanlig at man får noen emosjonelle vansker når man har hatt det vondt over så lang tid som du beskriver. Det er mange med depresjon som forteller at de gjerne vil gråte, men ikke får det til.

Det at du føler litt lite kan være en såkalt forsvarsmekanisme. Det betyr at du har hatt det så mye vondt, at du har begynt å stenge alle de vonde følelsene ute. For å klare det, stenger du også andre følelser ute, slik at du hverken føler positive eller negative følelser særlig sterkt. Hjernen din må på en måte lære at det ikke lenger er farlig å føle på ting, siden du ikke lenger blir plaget, men det tar litt tid for hjernen å omstille seg.

Det finnes mye god hjelp for slike vansker, så jeg anbefaler at du forteller om dette når du skal utredes for ADHD. Da kan man også undersøke om det er andre ting som du kan få litt hjelp med. 

Dersom du trenger noen å snakke med, kan du alltid ringe Mental Helses hjelpetelefon på 116 123, eller Kirkens SOS-telefon på 22 40 00 40. De er der for deg og kan lytte og gi råd, så ikke nøl med å ringe dit hvis du trenger det.

Jeg legger ved noen artikler til deg som jeg håper kan være til hjelp. 

Ta godt vare på deg selv, god klem fra meg!

Vennlig hilsen psykologen.

Besvart: 1.12.2019

Oppdatert: 1.12.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål