Kan man bli ukonsentrert noen dager etterpå hvis man ruser seg?
Jente, 15
hei, den siste måneden har jeg og bestevenninen min begynt å være i et nytt miljø, de røyker, snuser og alt jeg ikke holdt på med. men jeg selv i det siste har jeg gjort dette, og liker det godt, samme med drikking av alkohol. jeg har også prøvd å røyke weed, eller jeg har røyket weed veldig mye denne uka, og røyket flere joints på en dag. kroppen min føles digg og jeg føler jeg dør. men nå er det noen dager siden jeg har røyket weed (marihuana) men kroppen føles fortsatt litt beruset på en måte, jeg vet ikke helt hvordan jeg skal forklare det men det er fortsatt vansklig å konsentrere seg skikkelig, jeg lurer på om dette har noe med rusen å gjøre, og isåfall om hvor lenge rusen vil sitte i blodet mitt. jeg har også følt på sterkere følelser etter dette. takk for svar
Svar
Hei
Så fint at du skriver til ung.no.
Det høres ikke helt bra ut at du og din venninne har skiftet miljø som driver på med alt det du beskriver. Tenker at det må være en grunn til at du synes at dette et miljø der du vil være. Du skriver at du synes det er godt å kjenne på rusen av det du har prøvd, men tenk litt på at opplever du rusen som godt så kan det være at du har opplevd eller opplever ting som ikke er så lett for deg å prate om. Mange som begynner å ruse seg tidlig har gjerne problemer av ett eller annet slag. Finner de ikke da noen voksne som de kan føle seg sett og forstått av så er veien inn til et rusmiljø lettere. Med andre ord så kan du si at bruk av rus er et symptom på at noe er galt.
Du spør så videre om det er slik at rusen kan påvirke deg noen dager. 
Man kan enten ta en blodprøve, eller en urinprøve for å finne ut om hasj er i kroppen. THC, som er virkestoffet i hasjen, kan påvises i blodet fra noen timer til et halvt døgn etter inntak av en vanlig rusgivende enkeltdose. Ved en urinprøve vil en rusgivende dose hasj kunne spores i urinen opp til en uke etter inntak. Røyker du jevnlig må du regne med at det kan spores i 6-12 uker i urinen.
Rusen kan gjøre deg avslappet og pratsom, og forsterker ofte sansene, spesielt inntrykk av farger, smak og musikk. Du kan oppleve deg selv om mer åpen og sosial, med hyppige latteranfall. Rusen svekker den kritiske sansen, og du kan ofte oppføre deg ”fjollete”. Cannabis gir både dempende og svakt hallusinogene symptomer og endret virkelighetsoppfatning.
Ruseffekten inntrer allerede kort tid etter at røyken er inhalert, med en topp etter ca. 20-30 minutter. Du får som oftest økt puls, rødhet i øynene, tørr munn, samt økt matlyst. Fortsetter man å røyke, vil virkningen vedvare. Du kan også oppleve ubehagelige virkninger hvis du fortsetter å røyke. Etter noen timer er den subjektive rusen etter et typisk enkeltinntak normalt over, men svekkelse av koordinasjonen, konsentrasjonen og reaksjonsevnen er påvist opptil 24 timer etter inntak.
Rusen kan også føre til svimmelhet og trøtthet. Når koordinasjonen, konsentrasjonen, reaksjonsevnen og vurderingsevnen blir svekket, øker sjansen for lite gjennomtenkte handlinger eller ulykker. 
Videre kan korttidsminnet og tidsoppfatningen forstyrres. Korttidsminnet kan være nedsatt opptil et par dager etter rusen. Akutte depresjoner, angst eller forfølgelsesforestillinger kan også forekomme. Dette avhenger av personlighet og omstendigheter, sinnstilstand, mengde inntatt stoff og innhold av THC.
Virkningene kan dessuten forsterkes dersom man bruker rusmiddelet sammen med andre narkotiske stoffer og/eller alkohol.
Som du ser så er det veldig mye som ikke er bra med røyking av hasj. Du er ei jente som er i puberteten og hasj påvirker hormonene dine. Det kan på sikt hindre utvikling og det kan også gi psykiske problemer som angst og depresjon. Som du ser så er det alvorlige konsekvenser og hvis du igjen husker hva jeg skrev ovenfor så er gjerne bruk av rus et symptom på at noe ikke er bra. Det hadde derfor vært veldig fint om du og gjerne din venninne også kunne ta kontakt med helsesykepleier på skolen din. Helsesykepleier har taushetsplikt. Der kan du snakke om hvordan du har det både på skolen, hjemme og blant venner.
Håper virkelig at du vil få noen tanker om dette miljøskiftet før du får alt for gode "venner" idet.
Ønsker deg en fin ungdomstid og håper at svaret var til hjelp for deg.
Med vennlig hilsen
Helsesykepleier, ung.no.
Besvart: 3.12.2019
Oppdatert: 3.12.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål




