Spørsmål og svar

Når jeg er til pappa så er jeg lei meg hele tiden.

Jente, 13

Jeg er lei meg veldig mye. Når jeg er til pappa så er jeg lei meg hele tiden, og når jeg er til mamma nå gruer jeg meg til jeg skal til pappa. Jeg er lei meg fordi jeg savner mamma og jeg gruer meg til jeg skal legge meg, for jeg ligger våken kjempelenge og er veldig lei meg. Jeg skjelver og har vondt inni meg. Jeg vil ikke møte mamma når jeg er til pappa fordi jeg klarer ikke å dra fra henne igjen. De har vert skilt i 6 år, og før når jeg var til pappa så savnet jeg ikke mamma. Så livet mitt var egentlig veldig fint. Men nå er jeg bare lei meg. Jeg blir sur på meg selv. Fordi jeg er 13 år å savner mamma hver dag. Jeg sier at jeg må ha sovetabletter. Men de sier nei. Jeg er veldig sensitiv og jeg blir lei meg fort på grunn av det også. Hva kan jeg gjøre?

Svar

Hei

Takk for at du skriver til oss!

Det er ikke uvanlig at vi trenger våre foreldre ulikt i faser i livet. Det kan forandre seg flere ganger i løpet av oppveksten. Det høres ut som at du er i en periode der du trenger moren din litt mer en faren din. det er nok mange ungdom som kjenner det på samme måte. Det er ikke uvanlig at når man har det vanskelig så er det vanskelig å få sove. Sovetabletter vil kanskje hjelpe deg å sove en periode, men det vil nok ikke hjelpe på årsaken til at du ikke sover.

Har du prøvd å snakke med foreldrene dine om hvordan du har det? Det er forståelig om du synes det er vanskelig å si i fra og er redd for at faren din skal bli lei seg. det er likevel viktig at du sier i fra. kanskje dere kan bli enige om at du kan være litt mer hos moren din er periode. Fordi en trenger forskjellige ting til forskjellige tider i livet, er det viktig at samværsordninger forandrer seg etter dette. Prøv å snakke med en eller begge av dine foreldre.

Mange synes det er godt å få dekket med helsesykepleier eller sosiallærer. Det er også mulig for deg og foreldrene dine å få hjelp ved familievernkontoret der dere bor. De er eksperter på å hjelpe familier løse problemer og snakke sammen på en bedre måte. Der kan du også få lov til å si din mening. I følge barneloven har du krev på å bli hørt i forhold til slike ting.De er også eksperter å hjelpe til å lage samværsordninger som et bra for barn og unge.

Legger ved noen artikler som vi håper kan hjelpe deg!

 

Vennlig hilsen

Familiepsykologen, ung.no

Besvart: 9.1.2020

Oppdatert: 9.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål