Spørsmål og svar

Er det feil å klandre min søster for min mors selvmord?

Gutt, 17

Hei Min mor tok selvmord for 2 uker siden, og jeg vet virkelig ikke hvordan jeg skal fortsette uten hun. Min mor har slitt med depresjon og kronisk sykdom, men fortsatt klarer jeg ikke å slutte å klandre min søster for å ha bidratt til at min mor tok selvmord. Min søster ble tatt for hasj og ecstazy piller av foreldrene mine, og foreldrene mine ville bare hjelpe hun istedet for hun å kjefte, men allikevel valgte hun å rømme hjemmefra. Min mor tok det utrolig tøft og var redd for at hun hadde mistet dattera si for alltid, og hun ba min søster komme hjem flere ganger, men søstera mi brydde seg ikke. Min mor gråt hele tiden, og jeg prøvde så godt jeg kunne å få søstera mi hjem, men hun brydde seg ikke.. En dag så planlagte min mor og søstera mi å møtes på byen slikt at moren min kunne hente noen viktige ting hjemmefra til hun. De møttes aldri, for min mor gikk ved en elv for å ta livet sitt.. Er det feil av meg å klandre min søster for min mors selvmord?

Svar

Hei, gutt på 17 år

Jeg er lei for å høre at du har måtte oppleve det at din mor har tatt sitt eget liv. Det er vanskelig å miste de nærmeste og det å miste noen i selvmord oppleves for mange enda mer dramatisk. Man blir gjerne sittende igjen med veldig mange spørsmål i tillegg til sorgen. Jeg ser at du har gjort alt du kunne for din mor og at du savner henne. 

For å svare på spørsmålet ditt så tenker jeg at det er aldri noen andre sin feil at noen tar selvmord. De som blir igjen vil gjerne klandre seg selv eller andre rundt fordi man blir så preget av det som har skjedd at man blir desperat etter å finne en grunn. Det er helt sikkert veldig mange uheldige faktorer som førte til at din mor ikke orket å stå i livet. Jeg tenker at det er ingenting rart med reaksjonen din - du har lov til å tenke og føle akkurat det du gjør nå. Det er som sagt vanlig at man forsøker å finne en forklaring og gjerne også noe/noen å skylde på. 

Jeg tenker at det kanskje er noen som følger deg opp nå etter at du har opplevd dette. Kanskje har du noen å snakke med. Dersom ikke så kan det være lurt å ta kontakt med noen for å snakke om alt du går gjennom. Du kan starte med fastlegen for å få henvisning videre ved behov. Det finnes også en organisasjon for etterlatte etter selvmord som heter LEVE. I denne organisasjonen er det også en ungdomsorganisasjon som heter Unge Leve som du kan sjekke ut. Det kan være lurt og godt å snakke med noen med lignende erfaringer.

Jeg ønsker deg alt godt og sender deg en varm klem i den vanskelige tiden. 

Med vennlig hilsen psykologen 

Besvart: 23.1.2020

Oppdatert: 23.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål