Høyspentmast hos mamma og hos pappa har vi fjernet lere jeg er redd for.
Jente, 16
Hei, hos mamma bor vi ved sånne trafor eller høyspentledninger (ikke sikkert på hva det kalles) og har hørt at det ikke er så bra å bo ved det med tanke på at det kan stråle til kroppen vår og få kreft eller noe farligere senere i livet. Jeg sliter med angst for alt med helse og er redd for det meste når jeg skjenner noe i kroppen og har derfor blott redd for dette! Lurte også på om at hos pappa så var jeg med å pusset opp og fjernet sånn farlig leire som lå under gulvet vi hadde på gode masker men det er mitt nye rom som skal være der og er redd for at det ligger igjen sånn på rommet eller i huset sjenerelt siden når vi skulle fjerne det føyk det over «hele» huset. Har vasket og støvsuget etter det og flere ganger som vanlig vask etter det. Men som jeg sier så sliter jeg med angst og er redd for at vi driver å puster inn dette vær gang i er i huset som skal gi oss skader senere. Takk på forhånd
Svar
Hei
Takk for spørsmålene dine. 
Det er ikke greit å føle at hjemmet er usikkert fordi det er ledninger og strøm du er usikker på. 
Hva med å snakke med mamma om dine bekymringer for strømmen du tror ikke er bra? Forklar din bekymring. Det kan være dere kan kontakte kommunen du bor i og si noe om hva du er redd for når du bor hos mamma.
Det er mye forskning som foregår og det er mye som ikke er avklart på det her feltet. Ut fra det jeg klarte å lese er grenseverdiene for alle elektriske anlegg under grenseverdien for helseskade i Norge.
I pappas hus der dere har fjernet leire må du nesten få mer informasjon fra pappa om hva det var dere fjernet. Leire i seg selv behøver ikke være helseskadelig. Det er når det er kjemikalier av ulik karakter som er i leiren under hus det kan bli helseskadelig. Spør pappa om hva det har vært der huset står tidligere. Vil du ha mer informasjon kan du kontakte kommunen der huset står. De har oversikt over hvor det er grunn til bekymringer for helsen din.
Å bruke masker når en fjerner gammelt materiale er normalt for å beskytte luftveiene mot alt som blir virvlet opp når en renoverer.
Håper du har fått hjelp til å gå videre i forhold til dine engstelser.
Jeg har lagt med noen artikler se om de er nyttige..
Lykke til Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 12.2.2020
Oppdatert: 12.2.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
