Spørsmål og svar

Hvordan kan jeg bli høyere?

Gutt, 15

Hvordan kan jeg blir høyere, jeg er 168 og har vært det i 8 måneder nå.hvordan kan jeg bli høyere jeg hører at folk sier at veksthormon ikke hjelper på denne alderen, og jeg blir veldig frustrert når noen svarer med du blir så så høy av genene eller DNA ditt fordi jeg får aldri svar på hva som bestemmer dette i DNA eller genene, hvordan får jeg skjellettet til å respondere bedre til veksthormon for eksempel, jeg er jo 15 epiphysisen er jo ikke lukket enda, legene mener jo at vekst hormon ikke hjelper, men hvilket hormon bestemmer høyden min da? Testosteron? Det har jeg fått fra legen det gjorde nærmest ikke noe som helst, jeg klagde på dette siden jeg var 12 og alle sa jeg skulle bli 185 som helt tydelig blir jeg ikke og legene er så innmari treige at det blir forseint. Jeg har gjort alt jeg vet for å bli høyere fra både trening til næring til å ta blodprøver hele tiden får å passe på at jeg har alle riktige vitaminer og kolesterol til alt, jeg vil bare ha svar på hva som bestemmer høy

Svar

Hei gutt 15,

Som du selv skriver, bestemmes genene i det store og hele av genene. nærmere bestemt gener som har navn som FBN1, GH1 , EVC og GPC3. Genene er den delen av arvestoffet som kroppen leser av for å bestemme hvordan kroppen er bygd, og det er innholdet i disse genene - altså sekvensen av nukleotidbaser som er med på å bestemme din høyde. Dette kan ikke påvirkes i nevneverdig grad av medisiner.

Nå vet jeg ikke hvor høye foreldrene dine er, men du kan bruke denne formelen for å finne ut ditt genetiske potensiale:

(mors høyde + 13 cm + fars høyde) dividert med 2 +/-10 cm = forventet høyde som voksen

Så dersom tallet du får ut av å skrive (mors høyde + fars høyde +13)/2 er under eller lik 178, er du innenfor det man kan forvente av høydevekst.

Veksthormon er ikke uten utfordringer eller bivirkninger, og i Norge blir man ikke behandlet med veksthormon som mann, med mindre estimert slutthøyde er under 160cm, noe du allerede er over, så det er nok ikke et alternativ uansett alder og hypofyseskiver.

ca 6-7% av befolknignen (som jo tilsvarer omtrent 175 000 menn) er under 170cm høye, det er med andre ord ikke veldig unormalt å bli under 170 høy. 

Jeg forstår at dette er frustrerende, og vi skulle gjerne hatt en god og trygg behandling og tilby de som ikke er fornøyd med høyden sin, men slik det er nå finnes ikke dette på markedet. Da gjelder det å forsøke å akseptere situasjonen slik den er, og finne ting ved sge selv man liker. Det er ikke alt i livet som handler om hvor høy man er, selv om det kanskje kan kjennes slik ut hvis man sliter med det.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 30.3.2020

Oppdatert: 30.3.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål