Hvordan få fastere pupper?
Jente, 18
Hei! Jeg er utrolig usikker på mine pupper. Det drar ned min selvtillit ekstremt når det kommer til min kropp og sex, jeg tørr ikke å ha sex uten bh, og sånn skal det ikke være mener jeg. Det som er greia er at helt siden jeg var typ 14 år, når jeg begynte å få litt pupper har det vært sånn at mine pupper henger og har en veldig rar form. Niplene mine tar over hele puppen nesten. Men når niplene er "stive" så endrer de seg heeelt, sånn det blir et nytt sett av pupper. Niplene blir mindre, puppene får en rundere form og blir mer "perky". Jeg skjønner ikke helt hvorfor og hva som skjer, er dette normalt? Er det noe man kan gjøre selv for å få mer "perky" pupper?
Svar
Hei jente 18 år.
Så leit å høre at du er misfornøyd med brystene dine, og at du ikke tør å ha sex uten BH.
Alle jenter får pupper. Noen får store, noen middels, andre får små.
Det er ulik fasong på puppene og ulik størrelse. Noen har store brystknopper, andre helt flate knopper. Noen har store bryster mens andre har mindre. Det er også helt normalt at den ene puppen er større enn den andre. Alle er altså forskjellige.
Bryster består av fett, bindevev og melkekjertler, ikke muskler. Man kan derfor ikke trene seg til større eller mindre bryster. Brystene er stort sett ferdig utvokst når man er ferdig med puberteten, men de kan endre seg senere i livet også. Noen kan få litt større bryster ved hormonpåvirkning (ved menstruasjon eller ved bruk av hormonell prevensjon), ved graviditet og hvis de går opp i vekt. Man kan derfor også få mindre bryster hvis man går mye ned i vekt. Det er ikke noe annet du kan gjøre for å få mindre eller fastere pupper.
Arv er den viktigste faktoren som bestemmer hvordan brystene skal se ut hos deg. Det er ikke bare fra mor man får disse genene, så man trenger ikke å få bryster i samme størrelse som moren din har.
Det er helt normalt at puppene blir fastere og strammere når brystvortene er stive. Da trekkes alt på en måte sammen.
Det er mange som bruker mye tid i speilet for å se etter alt som er rart og annerledes hos seg selv. Ofte har man ikke andre å sammenligne med enn kvinner i magasiner som ofte har blitt redigert og som ikke ser så perfekte ut i virkeligheten. Det beste er å godta at man er som man er og heller fokusere vekk fra forskjellen og heller se på det man trives med hos seg selv.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 31.3.2020
Oppdatert: 31.3.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål