Spørsmål og svar

Humøret svinger, føler seg trøtt og lite sulten

Jente, 13

Hei! I det siste har humøret mitt svingt veldig. Jeg har mistet matlysten, og føler meg sjeldent sulten. Jeg føler på et behov for å slappe av mye. Jeg blir veldig fort trøtt og klarer ikke alltid å følge min egen døgnrytme. Det er ikke alltid jeg er motivert til å gjøre noe heller, som skolearbeid eller være ute. Men er veldig opptatt av å gjøre ting bra og er litt perfektsjonist. Det føles ut som jeg har mistet en del av meg selv på en måte. Jeg kjenner ikke på noe kroppspress eller er ikke usikker på meg selv. Så er ikke sikker på hva det kan være? Jeg trives godt både hjemme, skolen og har mange venner. Så jeg har det ganske godt. Har dere noen ide om hva det kan være eller råd om hva jeg kan gjøre. Beklager skrivefeil.

Svar

Hei

Fint at du skriver til ung.no. 

Så flink du er til å beskrive hvordan du har det. Du virker som at du har ganske god kontakt med deg selv, og hva du kjenner på. Det du beskriver er ikke nødvendigvis så veldig uvanlig tror jeg, men det er ikke alltid så lett å sette ord på det. 

Ofte henger ting godt sammen. I det du spiser lite, så blir det også mindre energi å hente. Og i det du kjenner deg trøtt og sliten, og kanskje legger deg ned for å hvile deg litt i løpet av dagen, så har du også behov for mindre mat, og det blir vanskelig for deg å sovne til kvelden, når du vanligvis legger deg for å sove. 

Det kan være du har hatt det sånn også før disse koronatider, men særlig nå, er det viktig å forsøke å opprettholde litt rutiner. Forsøk å stå opp til vanlig tid, og legg deg til vanlig tid. Spis de måltidene du pleier, vær ute i frisk luft, bare pass på å holde avstand til andre. Gjør skolearbeid på dagtid, ikke utsett skole til senere for å sove lenger om morgenen. Og vær i fysisk aktivitet. 

Dersom du opplever at dette vedvarer, og du synes at du blir tyngre til sinns, kan det være lurt å snakke med noen, feks. foreldrene dine, læreren eller helsesykepleier på skolen. Selvom hun ikke er tilgjengelig på samme måte som før, så er hun mulig å få tak i. Ta kontakt med skolen om du ikke når henne på mail eller telefon. 

Jeg ønsker deg masse lykke til!

Med vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 6.4.2020

Oppdatert: 6.4.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål