Spørsmål og svar

Fikk satt inn p-stav og plages med små blødninger nå

Jente, 19

Hei, jeg fikk satt in p-stav i begynnelsen av februar. Jeg har hatt regelmessig menstruasjon etter innsettingen, men sliter med spotting mellom mensen. Denne spottingen begynte ca. en måned etter innsettingen, og varer ennå. Jeg har blødd hver eneste dag i en og en halv måned, og det begynner å bli veldig slitsomt. Har i tillegg kjæreste, noe som gjør det ekstra plagsomt. Leste på pakningsvedlegget til p-staven at blødningsmønsteret du har de 3 første månedene er det du sannsynligvis vil ha videre. Lurer derfor å om det er stor sannsynlighet for at det vil gi seg når det har gått 3 måneder. Fikk også beskjed om å gå på p-piller i en periode dersom blødningene ikke gir seg. Er det sånn at kombinasjonen mellom p-stav og p-piller gir stor sannsynlighet for normale blødninger etterpå eller funker det bare på noen få?

Svar

Hei

Det er veldig vanlig med uregelmessige blødninger og endret blødningsmønster de tre første månedene etter innsetting av p-stav.

Jeg forstår at dette er plagsomt for deg, men gi det litt tid og se om det gir seg. Hvis dette er uendret etter tre måneder, kan du forsøke p-piller i tillegg til p-staven for å normalisere blødningsmønsteret. Det er store sjanser for at du kan lykkes med det.

Men hvordan kroppen responderer på hormonell prevensjon er nokså individuelt, og det er ikke mulig å si hvordan dette blir for deg.

En tredjedel som har p-stav mister mensen helt, en tredjedel har vanlig mens og en tredjedel har mellomblødninger.

Håper svaret kunne være til hjelp. Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 15.4.2020

Oppdatert: 15.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål