Spørsmål og svar

Jeg bruker bind, men blodet renner ned selv om bindet ikke er fylt.

Jente, 15

Noen ganger når jeg er på de mest «heavy» dagene av mensen, renner blodet ned langs benet mitt. Spesielt viss jeg har ligget en stund. Dette er veldig ukomfortabelt og kan bli veldig grisete. Jeg bruker bind, men det renner ned selv om bindet ikke er «fylt». Det kommer altså så mye blod på en gang at bindet ikke klarer å trekke det til seg i tide. Det er også mange ganger det er klumper i blodet. Hva kan jeg gjøre me det?!?

Svar

Hei

Jeg forstår godt at de mest "heavy" dagene med mensen oppleves ukomfortabelt og grisete. Allikevel er det dessverre ikke så mye du kan gjøre for å blø mindre enn å bytte bind ofte. Mange bruker både bind og tampong på de dagene det er mest blod. 

 

Hvis du synes at blødningene blir veldig plagsomme, kan p-piller eller en annen type hormonell prevensjon være en løsning. De fleste får mindre blødning når de bruker hormonell prevensjon. Ta kontakt med fastlegen din  eller helsestasjon for ungdom hvis du vil finne mer ut av dette.

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 10.5.2020

Oppdatert: 10.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål