Kan jeg dra på utveksling fra universitetet uten avtale?
Annet, 17
Hei! Jeg har begynt å spare på penger til utveksling i løpet av studiene som er om ca 2 år og jeg lurer på om det finnes noen utvekslingsorganisasjoner for universiteter. Ønsker å studere på UIO men tror ikke de har en avtale med et universitet på Hawaii (som er der jeg vil på utveksling) så finnes det noen andre måter for meg å dra til Hawaii selv om universitetet ikke har en avtale der?
Svar
Hei,
Hvis du reiser gjennom en avtale universitetet har inngått kan du være ganske sikker på at oppholdet blir godkjent i graden du skal ta. Hvis du velger å reise ut og ta fag utenom en avtale må du søke til universitetet om å få godkjent fagene du har tatt i utlandet.
Om du kan få dem godkjent eller ikke, spørs blant annet på hva du skal studere. Det kan være lettere å få innpasset studiepoeng fra andre læresteder i grader med mange frie studiepoeng. Grader som er mer "låst" og som har stort sett obligatoriske fag, er det vanskeligere å få innpasset studiepoeng i. Dette gjelder f.eks. ofte helsefaglige utdannelser og andre utdannelser som fører frem til lovregulerte yrker.
Det er opp til hvert enkelt fakultet om de godkjenner studiepoeng tatt på andre læresteder (inkl. utenlandske). Det er også mulig at du f.eks. tar 60 poeng i utlandet på et år, men bare får godkjent 30 av dem når du kommer tilbake. Om du får godkjent fagene du har tatt spørs på blant annet pensum, eksamensform, kvaliteten på lærestedet om om det passer inn i graden du tar.
For å reise på utveksling utenom avtaler gjennom universitetet må du organisere oppholdet selv. Du må ta kontakt med lærestedet du vil gå på og forhøre deg om mulighetene for et utvekslingsopphold.
Det finnes også organisasjoner/agenter i Norge som hjelper med denne delen. Her finner du en oversikt over alle ANSA-godkjente agenter. Vær obs på at på denne listen finnes det også agenter som ikke opererer i USA, og som ikke tilbyr kortere utvekslingsopphold (bare fulle grader).
Selv om du reiser gjennom gjennom en agent må du fortsatt søke godkjenning fra fakultetet ditt på UiO, og det er ikke større sjanse for å få godkjenning selv om du har reist gjennom en norsk agent.
Hilsen ANSA i samarbeid med ung.no
Besvart: 4.6.2020
Oppdatert: 4.6.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

