Spørsmål og svar

Det er så mye jeg ikke liker med meg selv, hva skal jeg gjøre?

Gutt, 13

Hei, jeg er 13 år og har et svært problem som gjør meg deppa. Jeg har begynt å legge merke til at håret mitt er blitt tynnere, jeg kan se bunnen av hodet mitt. Jeg hater meg selv! Jeg vil bare dø... jeg er så lei meg. Ingen vil være med noen som mister hår på en sånn alder. Jeg filma meg selv om kvelden og håret mitt er blitt så annerledes. Hva om jeg arver at jeg blir skallet av faren min! Han ble jo helt skallet før 40. Kan grunnen til dette være at jeg bruker hormonsprøyte? Jeg leste på nettet at du kan bli skallet etter pubertet på grunn av hormoner eller stress. Og jeg blir bare mer og mer stressa. Jeg skjønner jo ikke noe, hvorfor i helvete skal kroppen min være like hårete som en gorilla og av alt hår jeg mister så er det håret på hode. Og jeg er en av de korteste i klassen i tilegg jeg er bare 157,8 i høyde og blir 14 etter sommerferien. Doktoren min sa at mest sannsynlig blir høyden min 170. Det er så kort! Hvorfor skal jeg ha hårete kropp være kort og bli skallet! Det er drit

Svar

Hei gutt 13 år.

Så fint at du skriver til ung nå som du er så fortvilet. Det er trist å lese at du hater deg selv og jeg håper virkelig at dette er noe du må få hjelp til å endre. Mange opplever at de mister hår i løpet av livet, og det kan være en sterk psykisk påkjenning spesielt når du er så ung som du er. Dette er fordi det skjer i en sårbar tid hvor utseende og kroppslig identitet spiller en stor rolle for deg.

Håret vårt på hodet vokser ca. 0,35 mm hver dag. Samtidig mister vi hår hver dag, faktisk så mye som rundt 100 hårstrå og gjerne enda flere når vi vasker håret med sjampo!

Noen mister mer hår enn det som vokser tilbake, og da snakker vi om et hårtap. På medisinsk fagspråk kalles dette alopeci. Den vanligste formen for hårtap er den som de fleste menn (ca. 75 %) opplever i løpet av livet, såkalt androgen alopeci (= maskulint hårtap).

Faktisk opplever mange kvinner (ca. 20 %) også et slikt maskulint hårtap, men dette kommer som regel i godt voksen alder. Hos noen gutter (ca. 5 %) starter slikt hårtap allerede før fylte 20 år. Maskulint hårtap gir typisk mindre hår i tinninger og på issen (toppen av hodet).

Hårtap kan i noen tilfeller også komme av stress over lang tid, stoffskiftesykdommer, mangelsykdommer (eks. vitamin og jern), spiseforstyrrelser, langvarig infeksjonssykdom i hodebunnen og skade etter hårbehandling.

I de aller fleste tilfeller er det snakk om et forbigående hårtap, slik at håret blir som før når det er rettes opp i årsaken.

Det stemmer at det å miste hår også er arvelig. Det er tidlig for deg som bare er 13 år, så jeg ville ha snakket med legen om dette. Kanskje kan du ta noen blodprøver for å se at du har nok vitaminer, jern osv? Det er også fint om du spør fastlegen din om hormonsprøytene du tar kan ha innvirkning på håret ditt?

Når jeg leste din henvendelse så tenker jeg at det er viktig at du vet at mange i din alder føler at alt med dem er dritt. Du skriver at du er lav av høyde, har masse hår der du ikke skal ha mye hår og lite der du skal ha det. Det er tungt å gå å være så misfornøyd med seg selv. Du er i begynnelsen av puberteten og hormonene i kroppen surrer nok mye rundt, noe som gjør ting ekstra vanskelig for deg. 

Men, uansett om det er hormoner som gjør ting vanskeligere for deg så er det ikke lett å ha det slik. Jeg vil på det sterkeste anbefale deg å snakke med noen om hvordan du har det. Det er så viktig å forebygge at du skal få det verre enn slik du har det nå. Du trenger kanskje hjelp til å kunne se alle de fine tingene med deg selv. Hvis du velger å snakke med helsesykepleier på skolen din så kan du få trene på ulike metoder for å snu tankene dine litt. Det høres kanskje skummelt ut, men det er slik at begynner man å tenke negative tanker så har det lett for at det dobler seg i negative tanker. Dette blir en vond sirkel som du må komme deg ut fra. Selv om skolen nå har sommerferie så er det mange helsesykepleiere som fortsatt er på jobb fordi de følger ikke skolens ferie. 

Jeg legger også ved noen artikler du kan lese som omhandler litt om det du kan jobbe med. Håper virkelig at du får en endring i livet ditt slik at du igjen kan finne den fine gutten du er. Husk at alle mennesker er forskjellig og det er veldig fint. Verden hadde nok blitt ganske så kjedelig hvis alle skulle være like:-)

Håper virkelig at du tar kontakt med noen som kan hjelp deg videre og håper også at svaret her var til litt hjelp for deg. 

Med vennlig hilsen

Helsesykepleier, ung.no.

Besvart: 20.6.2020

Oppdatert: 20.6.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål