Spørsmål og svar

Redd jeg ender opp alene på ny skole. Hva skal jeg gjøre?

Jente, 15

Hei jeg er en jente som skal begynne på vgs til høsten. Jeg skal flytte til et fosterhjem og absolutt alt blir nytt for meg. Jeg er redd for at jeg ender opp alene på den nye skolen, noen tips?

Svar

Hei

Det er ikke rart at du er spent på hva høsten vil bringe. Ny familie og ny skole.

Når situasjonen er slik at du skal bo i fosterhjem så er det en fordel at det kommer likt som at du begynner på videregående. Her er nesten alle nye for hverandre.

Alle er spent på om de får nye venner og er positive til å bli kjent med nye mennesker, akkurat som du.

Mitt råd er at du er nøye med å komme til skolen hver dag, spesielt i starten. Det er da grupper dannes og lærerne bruker mest tid på at dere skal bli kjent med hverandre.

Vær positiv og inkluderende. De aller fleste elever på videregående er lei "dronninger" fra ungdomsskolen som snakket stygt om andre og satte medelever opp mot hverandre.

Legger ved noen artikler som du kan titte på.

Heier på deg.

Lykke til videre og god sommer

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 27.7.2020

Oppdatert: 27.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål