Spørsmål og svar

Hvordan er det på ungdomsskolen i forhold til barneskolen?

Jente, 13

Heiiii! Jeg er en jente på 13 og jeg skal starte på ungdomsskolen etter sommerferien! Jeg gleder meg og gruer meg. Vet ikke helt hvorfor men er bare litt redd for at noen ikke vil like meg eller at jeg tabber meg ut ellns. Kan dere si litt om hvordan us elr i forhold til barneskolen? Hjelppp

Svar

Hei!

En stor forskjell er nok at det gis karakterer. Ofte er dette veldig spennende i begynnelsen, og mange liker å snakke om hva de har fått på prøver og slikt.

Men dette er ikke alltid like spennende for alle, og da kan det være lurt å ha tenkt ut på forhånd om det er greit å snakke om det eller ikke. Så kan du ha en plan på det fra starten - og si "Jeg gjorde det som jeg hadde forventa - og er fornøyd" - i stedet for å si karakteren, for eksempel, hvis du vil holde den for deg selv. Kanskje kan klassen også avtale at man ikke spør hverandre om karakterene?

Å oppmuntre hverandre i jobbingen med skolefag er også fint! Da blir det lettere for alle å motivere seg for de tre årene som venter dere.

På ungdomsskolen får man også karakterer i oppførsel og i orden. Hvis man står i fare for å få "nedsatt" (fra god til nokså god eller lite god), så skal dette varsles i brev hjem, med begrunnelse. Før slike varsler sendes, skal elevene ha fått "anmerkninger" - Hvis man får flere anmerkninger for samme eller lignende ting, kan man få varsel om nedsatt, og så får man sjans til å forbedre seg. 

Be kontaktlærer å gå igjennom alle regler nøye, slik at dere vet hva som forventes, og bruk elevrådet til å oppklare ting/forbedre reglementet, hvis noe er urettferdig.

Hvert halvår gis det karakterer - og alt "nulles ut" mellom hver gang. Så det er alltid nye sjanser! Karakterene som gis på slutten i 10. er de endelige karakterene, og som blir stående på vitnemålet (Fag som avsluttes før 10. klasse, som kan være Mat og helse, Musikk, og valgfag, settes tidligere).

Det kan være noe friere i forhold til bruk av PC og mobil på ungdomsskolen. Her er det også lurt å være klar over skolens reglement, slik at du vet hva du kan og ikke kan gjøre. Skolen forklarer gjerne om nettvett og bruk av sosiale medier også, slik at dere ikke skal komme til å såre noen, eller bruke uriktige kilder eller kopiere fra dem, for eksempel.

Å passe tiden selv kan være et poeng også - både i forhold til å komme inn etter friminutt, og å bli ferdig med oppgaver og lekser innenfor frister.

De viktigste tingene med skolen er å lære seg å lære, å finne ut av ting du er interessert i, gjøre deg opp dine egne meninger, og å stille spørsmål når det er noe du lurer på! Og å være en god venn og ha det fint sammen med klassekameratene dine, selvsagt! Disse tingene er nok de samme som på barneskolen, skulle jeg tro!

Lykke til med ungdomsskolen, og ha en fortsatt fin sommerferie!

Vennlig hilsen lærer/rådgiver, ungdomsskole, ung.no

Besvart: 23.7.2020

Oppdatert: 23.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål