Kan jeg være allergisk mot knott?
Jente, 15
Hei, jeg har vært på fotballtrening og det var utrulig mye knotter/mygg som beit meg Og jeg har fått sånne småe raude prikker på huden, noen klør og det ser ut som det er en kvit runding rundt alle prikkene, kan dt være tegn på allergisk mot knott?
Svar
Hei
Det kan godt hende du er allergisk mot knott. På en måte kan en si at vi alle er mer eller mindre allergiske mot insektsbitt.
Den reaksjonen vi får etter bitt (det at det blir rødt, kløete og hovent) er ofte en allergisk reaksjon, altså en slags overreaksjon fra kroppen, på bittet. Spesielt hvis en har store utslett. Ellers kan det en reaksjon på selve giften fra insektet som gir hudreaksjonen.
Det varierer veldig hvor mye folk reagerer på insektsbitt (derav knott). Noen reagerer lite og andre mer.
Jeg kan ikke si hvilken type hudreaksjon du har fått, uten å ha undersøkt deg selv. Men det er uansett ikke uvanlig at det er rødt innerst, med en hvit ring utenpå. Dette kommer ofte av at bittet «presser» på huden.
Jeg tenker at du kan se dette an noen dager. Det bør bli mindre og mindre. Blir det ikke det, eller blir det for ille, kan du gå til lege. Du kan også prøve med reseptfri steroidkrem, kløestillende Eurax eller andre salver de anbefaler på apotek.
Alt godt!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 13.8.2020
Oppdatert: 13.8.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



