Jeg er i skrivende stund inne til førstegangstjeneste i Garden.
Gutt, 20
Hei! Jeg er i skrivende stund inne til førstegangstjeneste i Garden. Før jeg ble innkalt likte jeg å ta en joint med venner fra tid til annen – dette måtte jeg selvfølgelig slutte med da jeg ble innkalt. Jeg vet det er nulltoleranse for narkotika i militæret, men hvordan er det i heimevernet- og er det mulighet for å få straff om man har røyket marihuana i tiden frem til innkallelse til HV? Jeg er sambandsteknikker i Garden- sammen med en person til – vet du du hva sjansen for å bli innkalt til HV er? Jeg har ikke noe imot å komme inn i HV, men vil ikke slutte å utforske ting med venner bare for å «være klar for øvelse til enhver tid». Man skal selvfølgelig ikke være påvirket under øvelse, men man burde få lov til å gjøre som man vil utenom tjeneste i de 44 åra man er bevilget til å møte opp til 7 måneder resttjeneste. Isåfall, er det noen å måte å informere militæret om at jeg liker å hygge meg med andre substanser enn alkohol – uten å få straff? Mvh, Undrende gutt, 20
Svar
Hei
Forsvaret har nulltoleranse for narkotika. Det gjelder også Heimevernet. Det betyr at dersom du "informerer militæret om at jeg liker å hygge meg med andre substanser enn alkohol", vil de ikke ha deg i tjenesten.
Når det gjelder dine spørsmål om straff for å ha røyket marihuana, og om hva sjansen er for å bli innkalt til HV, er det best å spørre Forsvaret om dette selv.
Hilsen RUStelefonen 915 08588
www.rustelefonen.no
Besvart: 17.8.2020
Oppdatert: 17.8.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål