Spørsmål og svar

En gutt har spredt nakenbilder av meg for 6 mnd siden

Jente, 13

Jeg sendte nakenbilder til en gutt som er ett år eldre enn meg, dette gjorde jeg for 6 måneder siden. Da gikk jeg bare i 7. klasse. Jeg har ikke snakket med guttene siden den dagen men jeg ser han hver dag siden vi går på samme skole. Jeg gråter meg selv til søvne hver natt, og angrer så mye, alle der jeg bor har det siden han sendte det rundt. Jeg skulle ønske jeg var perfekt sånn som alle andre, som ikke gjøre så mye dumt som gjør att de vil drepe seg selv. Han guttene ødela livet mitt. Og jeg er så veldig veldig sur på han. Foreldrene mine vet ikke om det. Jeg har ikke anmeldt han. Og nå er liksom saken borte. Så jeg bare lurer om jeg burde anmelde han selvom det er lenge siden. Og om jeg burde si det til foreldrene mine?

Svar

Hei

Så kjipt å høre at du opplever dette!

Det at bildene er spredt er ikke din feil i det hele tatt, bare gutten som har delt dem videre. Det er ulovlig og utrolig dårlig gjort å dele bilder av deg videre og du har full rett til å anmelde han. 

Jeg synes så absolutt at du skal fortelle om dette til foreldrene dine, slik at du kan få hjelp og støtte til å ta tak i dette. De har sikkert merket at det er noe som har hendt og dersom du forteller dem så vil de helt sikkert hjelpe deg så godt de kan. Du/dere kan også snakke med helsesykepleier på skolen din om dette.  

Etter at du har fortalt det hjemme kan du vurdere å anmelde gutten. For noen kan det at de får en telefon fra politiet være nok til at de forstår alvoret og ser til at bilder av deg blir slettet. Det er ikke sånn at saken er for gammel, så du kan fint kontakte politiet på 02800 og be om å få snakke med noen om situasjonen du er i. Dette kan du i første omgang gjøre anonymt, dersom du ønsker det. Siden du er 13 år er det veldig lurt at du har med foreldrene dine dersom du velger å anmelde saken. 

Jeg tror det vil bli lettere for deg dersom du får snakket med noen om det som har hendt. Problemer blir faktisk ofte mindre når de deles med andre. Jeg forstår at du er fortvilet og angrer, men prøv å husk at det som har hendt ikke er din feil, det er gutten som har misbrukt tillitten du har vist han når du sendte bilde. 

Jeg heier på deg!!!

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier i ung.no

Besvart: 28.9.2020

Oppdatert: 28.9.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål