Spørsmål og svar

Har jeg fått innovervendt brystvorte fordi jeg fjernet noe gult fra den?

Jente, 13

Hei dette er litt flaut men for sånn 1-2 år siden begynte det å komme noe ut av der brystvorten min skulle være og jeg tok det ut vet ikke hvorfor. D har skjedd noen ganger og en Gang lot jeg d stå men då fikk det en litt gul aktig farge så jeg tok det ut. Det lignet litt på død hud men nå er jeg tretten og jeg har ingen brystvorte. Er det pga av jeg gjorde det elle har jeg bare innover brystvorte?  

Svar

Hei jente 13 år.

Takk for at du skriver om dette.

Alle jenter får pupper. Noen får store, noen middels, andre får små. Det er ulik fasong på puppene og ulik størrelse. Noen har store brystknopper, andre helt flate knopper. Det er gjerne arvelig, og ikke så mye man får gjort med det. 

Det er ganske mange som har innovervendte brystvorter. Det har ingenting å gjøre med at du fjernet det gule som kom ut av brystvorten din.

Det at det kommer noe gult eller væske ut fra brystene, er styrt av hormoner. Det er vanlig i perioder hos de aller fleste.

Her kan du lese mer om pupper og variasjon. 

Det er mange som bruker mye tid i speilet for å se etter alt som er rart og annerledes hos seg selv. Ofte har man ikke andre å sammenligne med enn kvinner i magasiner som ofte har blitt redigert og som ikke ser så perfekte ut i virkeligheten. Det beste er å godta at man er som man er og heller fokusere vekk fra forskjellen og heller se på det man trives med hos seg selv.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

 

 

Besvart: 2.10.2020

Oppdatert: 2.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål