Lurt til å gå til oppsigelse?
Jente, 18
Hei! Broren min er 21 år snart 22, han har jobbet et sted i 2 år og lærling 4 og utplasering 4 år. Han har litt sykdomer så han er ikke så flink på det å skjønne kontrakter og sånt, han hadde et møte med to av sjefene på jobben som ikke like han tydligvis. de har da klart og lure han til og skrive under på oppsigelses brev uten at han viste det. veit dere hva man kan gjøre/ har dere noe tips. han viste ikke hva han skrev under på og dette har de da dratt nytte av. går det an å gå på sak mot dem? veit dere hvem man kan ringe/sende melding til om sånt.
Svar
Hei
Hvis din bror har blitt lurt til å gå til egen oppsigelse bør han kontakte juridisk hjelp, for eksempel fra en advokat for å få sin sak vurdert.
En eventuell avgjørelse om lovlig/ulovlig oppsigelse må tas av våre domstoler.
Vår temaside om oppsigelse.
Med hilsen svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no
(Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 73 19 97 00)
Besvart: 5.10.2020
Oppdatert: 5.10.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål