Oppsigelsestid
Gutt, 20
Hei jeg er en deltidsansatt kokk som studerer og som har sagt opp jobben sin i april. I kontrakten står det at oppsigelsestid er på tre (3) måneder og min stillinger er kun Deltid Kokk. Jeg har ingen % stilling. Når jeg skrev under kontrakten kommenterte jeg at dette er altfor lenge. Jeg fikk til svar at dette var forbeholdt sjefer. Men nå står jeg over for å måtte ta et par vakter de hele neste tre månedene. Er det lov å holde på en som ikke er fast ansatt uten en prosent stilling i hele tre (3) måneder? Jeg har bedt om å få gå etter to måneder og fikk svar at de ikke kunne garantere meg avgang fra 1 juli. Hadde vært meget hjelpsomt å få mer informasjon om dette med oppsigelsestid. Takk
Svar
Hei
Oppsigelsestid følger av det som er avtalt i arbeidsavtalen. Det er ikke forbudt å ha 3 måneder oppsigelsestid når du er tilkallingsvikar, men når du er tilkallingsvikar så innebærer det at du står fritt til å takke ja eller nei til arbeid, med mindre noe annet følger av avtale med arbeidsgiver. 
Som hovedregel betyr dette at dersom du ikke allerede har inngått avtale om arbeid i juli, så vil du kunne takke nei til arbeid. Kommer du ikke til enighet med arbeidsgiver, må du søke bistand fra fagforening, dersom du er medlem, eller advokat. Du kan lese mer om tilkallingsvikar på vår temaside om midlertidig ansettelse.
Relevante lenker:
Vår temaside om midlertidig ansettelse.
Med hilsen svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no
(Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 73 19 97 00)
Besvart: 6.5.2019
Oppdatert: 6.5.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål