Spørsmål og svar

Tar solarium og har fått en rød flekk som er hoven og klør

Jente, 15

Hei, jeg tar solarium ganske ofte men etter hver gang jeg tar solarium får jeg en rød flekk rett under halebeinet/over rumpen. Det klør og hovner opp. Jeg passer alltid på at jeg har minst 48 timer imellom hver gang jeg tar sol. Hva er den flekken, er det normalt og er det farlig?

Svar

Hei

Det er nok fordi du blir solbrent på halebeinet når du tar solarium. I utgangspunktet er det 18 års aldersgrense for å ta solarium. Det er fordi solarium øker risikoen for føflekkreft, særlig når man begynner å bruke det tidlig og hvis man tar solarium ofte.

Jeg vil derfor ikke anbefale deg å ta solarium. Å bli solbrent er ikke bra, og når det hovner opp betyr det at du har solt deg alt for mye slik at huden din reagerer.

 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 11.10.2020

Oppdatert: 11.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål