Stresset av skolen og veien dit. Hjemme bor jeg i kjelleren og må vaske alt
Jente, 13
Hei! Jeg blir veldig stressa av skolen. Først må jeg stå opp tidlig og sykle til skolen mens jeg holder på å fryse i hjel uansett hvor mye klær jeg har på. Så må jeg være på skolen i mange timer med bare noen få korte friminutt. Når jeg endelig kommer hjem og er sliten, må jeg gjøre masse lekser så jeg ikke får anmerkning. Noen dager må jeg lage middag til familien og vaske hele kjelleren hjemme (fordi resten av familien min bor i 1.etasje og jeg bor i kjelleren alene, selv om jeg bare er på rommet mitt, må jeg vaske HELE kjelleren selv hver uke). Jeg vil ikke snakke med noen fordi jeg ikke tør og jeg bare klarer ikke å si noe når jeg prøver. Flere ganger gråter jeg meg i søvn fordi jeg er så stresset. Det går utover min mentale helse... Er det noe som kan hjelpe uten at jeg trenger å snakke med noen..? Takk på forhånd.
Svar
Hei
Takk for at du kontakter oss.
Skoleveien kan være kald spesielt på høsten og vinteren. Prøv å ta ull undertøy innerst mot kroppen og se om det kan føles noe bedre. Drikk noe varmt før du sykler eller ta med en termos med noe varmt å drikke på skolen.
Skolen kan i perioder være slitsomt. Spesielt når du har mye annet å tenke på. Du er flink som tar ansvar og gjør lekser slik at du unngår anmerkninger. Husk og at det du lærer og karakterene dine gir deg mulighet til å velge hva du skal bli når du skal studere.
Føler du selv at du har for mye å gjøre hjemme prøv å forklar det til foreldrene dine. Sammen kan dere se om det er noe du kan få slippe i perioder med mye lekser for eksempel.
Å få hjelp med tanker uten å få noen å snakke med kan være vanskelig. Av og til har de fleste mennesker behov for hjelp når livet ikke er lett. Hva tenker du om å ta sjansen på å ringe til en hjelpetelefon? Der er det mennesker som har lang erfaring med å snakke med ungdom som har det leit. Helsesykepleier er og en du kan snakke med og hun kan hjelpe deg videre når du føler deg klar for det.
Røde Kors hjelpetelefon for barn og ungdom, tlf: 800 33 321 her møter du voksne som har tid og lyst til å lytte og snakke med deg, helt anonymt. De som svarer på telefonen er vant til å snakke med barn og unge. Du kan snakke med hjelpetelefonen om alt, enten du er glad, trist, redd, lurer på noe eller du trenger hjelp. Åpnet hver mandag til fredag kl 14.00-20.00. Du kan også ta kontakt over nett. Nettside: www.korspahalsen.no På røde kors ser du at du kan velge om du vil snakke eller kontakte de gjennom nettet.
Jeg har lagt med flere artikler se om du får noe hjelp fra de og.
Det her komme du til å klare Heier på deg.
Lykke til Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 27.10.2020
Oppdatert: 27.10.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
