Mulig å sprekke jomfruhinnen av annet enn å ha sex/noe i skjeden?
Jente, 14
Hei, jeg lurer på om det er mulig å sprekke jomfruhinnen av annet enn å ha sex, for eksempel fingring elle ved bruk av sex leketøy. Jeg prøvde dette og begynte å blø, har hørt at det kan skje når jomfruhinnen sprekker av sex men eg usikker på om det var blod på grunn av det eller mensen, var ca på samme tid jeg pleier å ha mensen som gjør meg usikker. Takk for svar, og evt fakta som et greit å vite om dette
Svar
Hei!
Det finnes ingen jomfruhinne!
Jenter har en skjedekrans, slimtråder, et par cm inn i skjeden. Når disse løsner fra skjedeveggen fordi en fører noe inn i skjeden, er det noen som blør.
Det kan skje når en setter inn tampong, fingrer i skjeden, eller fører inn sexleketøy.
Når en fører inn en finger eller et objekt må en være seksuelt tent/kåt. Da er skjeden våt og utvidet. Skjeden er tøyelig. Det er som om den former seg rundt det som føres inn.
Hvis en fører noe inn uten at en er kåt, er skjeden mindre fuktig og den er trang.Da kan det komme rifter og sår som svir og kan blø.
Hvis det løsner noen slimtråder eller en blør fordi en ikk var kåt, at det er kommet en rift, blør en som oftest bare litt, før det stopper.
Menstruasjonsblod er noe annet fordi det er mye større mengde og blodet er ofte mørkere enn frisk blod fra en rift/at slimtråder har løsnet.
Under her er det noen artikler som kan være til hjelp for deg for at du skal forstå mer av kjønnet, hvordan det ser ut og hvordan en kan onanere til orgasme.
Gled deg over kroppen og kjønnet ditt og nyt de gode følelsene.
Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no
Besvart: 5.11.2020
Oppdatert: 5.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



