Spørsmål og svar

Hvordan kan jeg jobbe i deltagruppen til politiet?

Annet, 15

hei! jeg har lyst til å jobbe i delta gruppen til politiet, men lurte på hva slags utdanning jeg må ha og hvilke fag jeg må ha på videregående.

Svar

Hei

Her tenker du kanskje på det politiet kaller Beredskapstroppen (kallesignal "Delta"). Dette er en spesialtrent innsatsstyrke mot sabotasje, terrorisme, gisselsituasjoner, samt vanskeligere, væpnede oppdrag, både innenlands og utenlands.

Dette er en videreutdanning for de som allerede er politi. Så veien for å kunne bli med i en spesialstyrke i politiet, er å først utdanne deg til å bli politi, og så videreutdanne deg innad i politiet. 

Fra videregående skole trenger du kun det som kalles generell studiekompetanse, og det er ikke krav til at må ha hatt spesielle fag, så lenge du har generell studiekompetanse. 

Men det er andre krav du må fylle for å bli politi. Du kan se en oversikt over dette her på sidene til Polithøgskolen

Det korte svaret er at du først må utdanne deg til å bli politi, og at du trenger generell studiekompetanse fra videregående, i tillegg til å dekke de andre opptakskravene. 

Snakk gjerne med lærer eller rådgiver på skolen din om dette, de kan hjelpe deg med veiledning og informasjon :) Lykke til!

Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver

I samarbeid med Ung.no

Besvart: 10.11.2020

Oppdatert: 10.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål