Hvordan ettersjekkes plassering av hormonspiral?
Jente, 18
Hei, Jeg fikk satt inn hormonspiral (mirena) for en mnd siden. Jeg fikk den satt inn bare pga. mensen, fordi jeg skal i militæret om et år. Jeg skal på ettersjekk om 2 uker, men glemte å spørre hvordan hun sjekker. Skal det være ultralyd eller skal hun fysisk inn i vaginaen å se? Jeg har også blødd en god del, mye brunt og litt rødt, nå som jeg egentlig skulle ha mensen. Jeg må bruke bind. Er det en sjanse for at dette gir seg? Hele grunnen til at jeg fikk den var jo for å slippe å bruke bind osv i felt. Lurer også på om jeg kan bruke tampong med spiral?
Svar
Hei
Godt spørsmål! Produsenten av Mirena skriver følgende om etterkontroll: "Ny legekontroll bør foretas 4-12 uker etter innsetting, og deretter 1 gang hvert år eller oftere hvis klinisk indisert."
Som hovedregel er det ikke nødvendig med vaginal ultralyd før, under eller som kontroll etter innsetting av spiral (de færreste allmennlegekontor tilbyr vaginal ultralyd uansett). Vaginal ultralyd hos gynekolog gjøres først og fremst dersom man skulle få mistanke om perforasjon av livmoren under innsetting.
Jeg vil derfor tro at legekontrollen bare inkluderer en samtale om hvordan det går, og eventuelt en gynekologisk undersøkelse for å se at spiraltrådenes posisjon er uendret.
Det er vanlig med blødningsforstyrrelser de første ukene etter innsetting av spiral. Dette går over hos de aller fleste.
God bedring og lykke til i Forsvaret!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 15.11.2020
Oppdatert: 15.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

