Tror jeg har sopp i underlivet. Kan jeg bruke noe annet en stikkpiller.
Jente, 13
Hei! Jeg er litt redd for at jeg har fått sopp ellerno i underlivet! Og jeg har lest at man kan kjøpe stikkpiller og krem, men jeg har aldri satt inn tampong ellerno før så lurte på om det finnes noe annet jeg kan bruke enn de stikkpillene?
Svar
Hei
Takk for spørsmålet dit.
Sopp er en del av den normale bakteriefloraen vi ,gutter og jenter har.
Sopp
Er ikke en smittsom sykdom, men det er blitt mer en det som er normalt.
SYMPTOMER
Kløe, utflod (grøtet og hvitklumpete).
Andre vanlige symptomer vaginal kjennes sår.
BEHANDLING
Canesten. Det er en krem du får kjøpt uten resept på apoteket. Den kan du smøre på kjønnsleppene og rundt endetarmsåpningen. To ganger hver dag i 14 dager. Ofte er det nok med krem i 14 dager. Du trenger ikke begynne med stikkpiller.
For å forebygge at den kommer tilbake
Du trenger ikke vask deg mer en en gang om dagen. Ikke dusj oppover i skjeden. Ikke såpe eller intimsåpe ved vask av underlivet. Alt innenfor normal hud er selvrensende.
Bruk bind, ikke tamponger.
Alle bukser som sitter stramt må vaskes på 60 grader. Bruk truser av bomull eller silke. Det er stoff som puster.
Helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom kan mye om klamydia. Ta en prat hvis du har behov for det.
Ta og en titt på artiklene jeg har lagt med.
Lykke til Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 20.11.2020
Oppdatert: 20.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

