Hard avføring og rifter
Jente, 20
Hei, jeg ser jeg har rifter i endetarmsåpningen en gang i blant. Dette svir og kan klø på sitt værste, jeg har en avføring som kan være til tider litt hard og den er hard er det vondt og gå på do. Det kan komme en liten antydning til blod når det er sånn. Jeg bæsjer ikke vær dag, men dette får meg til å tenke og bekymre meg for endetarmskreft.. Jeg har perioder der det er verre, men akkurat nå er det en fin periode. Men kan dette bare være riftene?
Svar
Hei
Jeg forstår du er bekymret. Små mengder friskt rødt blod nå og da er ikke tegn på kreft i tarmen. Endetarmskreft er også veldig uvanlig i din alder. Det er som du sier tegn på hemorroider eller rifter i endetarmen. Det er naturlig at du får dette når du sliter med hard mage. Gode råd mot hard mage er å holde seg i bevegelse (ikke ligge hele dagen i sengen eller på sofaen), drikke rikelig med vann og spise fiber. Fiberrik mat er grove kornprodukter, frukt og grønnsaker. Mange har veldig god effekt av svisker.
Hvis du har smerter på grunn av en rift kan du ha behov for avføringsmiddel mens det gror, dette kan du eventuelt snakke med din lege om. Hvis plagene ikke går over eller forverres anbefaler jeg deg også å oppsøke fastlegen.
Dette ordner seg nok, lykke til!
Mvh
Legen
Besvart: 22.11.2020
Oppdatert: 22.11.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
