Jeg har hatt sex og er redd for å være gravid
Jente, 13
Hei, jeg og typen har hat sex ett parr ganger og jeg lurte på en ting eller to. Han sier og jeg har sett att han ikke her kommet inni meg, men jeg er liker vel redd for att han har spruter inni meg. Jeg tørr ikke å si det til moren min for jeg vill ikke får straff. Den ene gangen dytter jeg han bakover for att han skulle komme, men han og jeg er redd for att han spruter litt inn i meg. Jeg har mensen første året så jeg får liksom ikke sjekket helt nøyaktig tid osv. men hvor får jeg tak i p-piller?? Uten att noen får vite det?
Svar
Hei
Det er flott du nå er opptatt av å få prevensjon, for slik det er nå er det fort gjort at du kan bli gravid. Selv om kjæresten din ikke kommer inni deg, er det likevel fullt mulig å bli gravid. Det er nok med en sæddråpe, og det kommer ofte noen dråper før selve utløsningen. Det er viktig at du ikke har samleie uten prevensjon. Aldri!
Du er unge for å ha sex, og dere er uerfarne på det området. Jeg tenker derfor at det er viktig du snakker med helseseykepleier på skolen din. Helsesykepleier vil kunne hjelpe deg med prevensjon, og også snakke litt med deg om dette med sex i så ung alder. Jeg vet ikke hvor gammel kjæresten din er, men det er viktig at du ikke opplever press om sex fra noen som er eldre enn deg. Den seksuelle lavalder er 16 år, noe som betyr at dersom den du har sex med er eldre enn deg, kan vedkommende bli straffet. Forholdet er mer alvorlig jo større aldersforskjell det er mellom dere. Det er viktig at du lager en actale med helsesykepleier på skolen din.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 1.12.2020
Oppdatert: 1.12.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

