Jeg har fått noe lys brunlig i trusa
Jente, 14
Hei, jeg har fått noe lys brunlig i trusa. Hver gang jeg skifter truse kommer det etter en halvtime eller mindre. Det svir også litt av og til når jeg tørker meg eller beveger meg. Jeg har ikke fått mensen før så jeg lurer på om det er det. Men det er så rart. Det kommer mot toppen av trusa. Så det ser ut som om jeg har tissa på meg, men jeg kjenner det ikke før jeg går på do. Er dette noe gale? Kan dere hjelpe?
Svar
Hei!
Slik jeg oppfatter det du skriver, er dette tegn på at mensen kommer snart. En del jenter opplever at det kommer lys brunt/brunlig utflod i trusa noen dager før mensen kommer. Det kan også være at du vil ha brunlig utflod en stund nå før mensen kommer.
For å slippe at det blir vått i trusa, og at utfloden størkner, kan du bruke truseinnlegg. Da slipper du også å bytte truse hele tiden.
Det er ikke så rart at utfloden sprer seg litt oppover i trusa. Det er fordi det vil ofte gå langs kjønnsleppene, og de møtes jo litt over urinrøret. Stoffet i trusa vil også trekke det til seg litt slik at det sprer seg.
Jeg håper dette var til hjelp for deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 3.12.2020
Oppdatert: 3.12.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
