Tenker mye på fremtiden og hva jeg skal bli
Gutt, 14
Jeg har et spørsmål som jeg skjønner kan være vanskelig å svare på, men må bare få det litt ut på en måte også. Så jeg tenker på mye hvordan fremtiden min vil være. Hva vil jeg gjøre, kommer jeg til å endre og vil jeg så ha brukt opp mye tid på dette? Hva vil jeg angre på osv? Jeg vet ikke hva jeg vil liksom. Vil jeg rappe, spille basket, bare gjøre hva jeg føler? Jeg har ingen ide og trenger veiledning. Men jeg har også et annet spørsmål, jeg er litt bekymret om hvordan det vil gå på skolen, om jeg ikke får karakteren jeg trenger for å komme inn i skolen, er det noen vei å komme inn uten å ha snittet man trenger?
Svar
Hei
Skjønner at du tenker på dette, og at du får satt ord på tankene og følelsene dine! Det tror vi er sunt. 
Det er nok også mange som har det som deg, og som syns det er både spennende, skummelt og forvirrende å tenke på fremtiden sin og hva som kommer til å skje. 
Vi som er eldre vet at det er veldig mange gode og spennende muligheter der ute, og du er fortsatt veldig ung i denne sammenhengen, så du har god tid på å finne ut dette og gå veien. Det er store sjanser for at jo eldre du blir, jo bedre vil du kjenne både deg selv og mulighetene i verden, og være mye nærmere å vite hva som er riktig for deg enn du vet nå.
Noen finner ut tidlig hva de vil gjøre, andre finner det ut senere og mer underveis. Begge deler er like bra. Det som er fint å vite er at det er mange forskjellige muligheter for deg, også dersom du skulle føle at du "velger feil". Det er mulig å bytte utdanning underveis, og du blir sjelden "låst fast" til valget ditt for alltid - du kan nesten alltid justere underveis :)
Dersom du ikke skulle få så gode karakterer som du vil på videregående, er det fortsatt mange gode muligheter. For det første er det veldig mange utdanninger som ikke krever at du har så gode karakterer. For det andre har du mulighet til å ta opp fag som privatist og forbedre karakterene dine etterpå, dersom du trenger det. Og for det tredje er det mange gode og spennende jobber som ikke krever at du har tatt en utdanning som krever høye karakterer.
Skjønner at du tenker på dette - og det er en ganske normal følelse du har, tror vi! Men flott at du satt ord på følelsene dine. Vi som er eldre vet at det er mange gode muligheter for deg, og at du også kan glede deg til fremtiden, og at du ikke skal være så redd for å velge feil - det går bra å justere veien mens du går!
Snakk gjerne med lærer, rådgiver eller foreldre om dette, det kan være bra :)
Vi har også skrevet noen gode artikler om hvordan man kan tenke om utdanning og fremtid som vi legger ved under dette svaret. Les gjerne dem, og lykke til!
Hilsen Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 6.12.2020
Oppdatert: 6.12.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
