Spørsmål og svar

Ubeskyttet sex for en måned siden. Angrepille 4 dag, Gravid?. 13 og abort?

Jente, 13

Hei. Hadde sex med kjæresten for ca. 1 måne siden. Vi brukte ikke kondom, men tok angrepille 4 dager senere. Fikk mensen en uke etter forventet dato og har hatt det to ganger til sammen etter sex. Kan jeg være gravid selv om jeg har hatt mensen to ganger? Og kan jeg ta abort selv om jeg bare er 13 år gammel?

Svar

Hei

Takk for at du skriver til oss.

Så fint at du fikk en angrepille. Det som er litt usikkert er om den har gitt deg en god beskyttelse mot en graviditet. Fire dager etter ubeskyttet samleie kan være noe sent for en angrepille.

Den er sikrest de tre første dagene etter et ubeskyttet samleie. Det er to typer med angrepiller å få kjøpt. Ellanone og Norlevo.

Ellanone har kan du ta opp til 4 dager etter ubeskyttet samleie.

Norlevo har ingen effekt hvis det har gått med en 3 dager etter ubeskyttet samleie. 

Det å få blødninger er ofte en bivirkning på hormonene som er i angrepillen. Det er ingen garanti for at du ikke er gravid.Alle som tar angrepille bør ta en graviditetstest 4 uker etter ubeskyttet sex. 

Er du gravid og vil ta abort vil du få hjelp til det på den plassen du velger å få hjelp. De som jobber der har taushetsplikt, men på sykehuset må du oppgi hvem som er dine pårørende og det er normalt at du må oppgi foreldrene dine. 

For å få en avklaring kan du snakke med helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom der du bor. Fastlegen kan og hjelpe deg. Du kan bestille time og det er gratis hos fastlegen til du er 16 år. 

Jeg har lagt med noen artikler se om du kan ha nytte av de og. 

Lykke til Vennlig  hilsen helsesykepleier.

Besvart: 4.12.2020

Oppdatert: 4.12.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål