Spørsmål og svar

Hvorfor er det lov å selge sex i Norge, men ikke lov å kjøpe?

Gutt, 18

Hvorfor er det lov å selge sex i Norge, men det er ikke lov å kjøpe?

Svar

Hei,

Dette er et godt og interessant spørsmål. 

I Norge er det, som du skriver, lov til å selge seksuelle tjenester, men det er ikke lov til å kjøpe det. Det betyr at det er kjøperen som blir straffet, ikke selgeren. Dette er for å beskytte den sårbare parten.

Mange som har solgt seksuelle tjenester kan fortelle at de har en evne til å «dele kroppen fra følelsene». De utfører en jobb, og legger ikke nærhet og omsorg i handlingen. Senere i livet kan det by på problemer å koble sammen kropp og følelser igjen. Minner og erfaringer gjør det vanskelig å kjenne den intimiteten som man ofte forbinder med seksualitet.

Du kan lese mer om prostitusjon her.

Jeg legger likevel til at det er ulovlig å tvinge andre til å selge sex. Dette er det som kalles hallikvirksomheten. Det står i straffeloven § 315 at den som "fremmer andres prostitusjon" eller leier ut lokaler og forstår, eller burde forstått, at lokalene skal brukes til prostitusjon, straffes med bot eller fengsel i inntil 6 år. Denne bestemmelsen tydeliggjør at det å selge sex, skal være frivillig for vedkommende som gjør det, og man skal ikke tvinges til å prostituere seg.

Håper du fikk svar på noe av det du lurte på.

Hilsen juristen, ung.no

Besvart: 20.12.2020

Oppdatert: 19.2.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål