Spørsmål og svar

Mensen er uregelmessig og nå blør jeg mye

Jente, 13

Hei, jeg er 13 år. Og jeg fikk mensen for 4 måneder siden. Men det har vært ganske uregelmessig. Noen ganger blør det mye, noen ganger ikke så mye og andre ganger ikke i det hele tatt. Men nå de siste 9 dagene har det blødd VELDIG mye! Og det har kommet store klumper med blod! Er dette farlig?!

Svar

Hei

Jeg forstår du er bekymret siden mensen ikke er helt slik som du har forentet, det tror jeg mange blir. Det er slik at 1-2 år etter du fikk din første mensen så er det normalt at den er uregelmessig, så mest sannsynlig er det du beskriver helt normalt. Hvis du nylig har startet på p-piller så er uregelmessig menstruasjon eller uteblitt menstruasjon også en vanlig bivirkning.

Mensen varierer mye fra person til person og kan også variere fra gang til gang. Blodet kan være i flere ulike farger, alt fra lys orange til rød, brun og nesten svart, og alt er helt normalt. Det er også normalt at det kan være klumper i mensen. Det er også veldig varierende hvor lenge mensen varer, alt fra 3 dager til over en uke. Du kan lese mer om normal mensen i artikkelen under svaret. 

Håper dette var oppklarende. Hvis du har veldig mye blødning eller ønsker å begynne på prevensjon for å få bedre kontroll på mensen kan du oppsøke fastlegen, helsesøster eller helsestasjon for ungdom. 

Lykke til!

Mvh
Legen

Besvart: 18.12.2020

Oppdatert: 18.12.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål