Kan man studere odontologi/ernæringsfysiolog og bytte til medisin?
Jente, 20
Hei. Jeg er en utenlandske jente som går på Vg3. Jeg lurer på noen ting. Drømmen min er å bli lege, men jeg ser at jeg har ikke nok karakterer til å konkurrere på medisin studie og vil heller ikke ta opp fag. I hjemmelandet mitt var det mulig at man studere første år odontologi eller kliniske ernæring deretter kan man bytte til medisin studie i andre år. Lurer om det er sånn i Norge? Er det mulig ? eller helt umulig? Tusen takk på forhånd
Svar
Hei
Ja, dette har vært mulig også i Norge, og ganske vanlig at noen først tar fellesundervisningen i medisin på enten odontologi eller klinisk ernæringsfysiolog, og deretter søker opptak gjennom Samordna Opptak til medisinutdanningen.
Universitas skriver en lengre sak om dette her.
Du må fortsatt komme inn med snittet ditt, men du vil ha flere alderspoeng o tilleggspoeng når du søker - og i tillegg må det være ledige plasser på medisinutdanningen, så dette er ikke en "garantert" vei. Vi vet heller ikke så godt hvor gode sjansene er, eller om det har kommet eller vil komme endringer som gjør at dette ikke er så lett lenger.
Så her anbefaler vi sterkt at du kontakter studieveileder ved enten medisinutdanningen, odontologiutdanningen eller ernæringsutdanningen, og spør om du kan få informasjon om dette av dem. De kan nok fortelle mer om hvordan dette er, og hvilke muligheter som fins.
Så ta kontakt med dem, og lykke til :)
Hilsen Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 6.1.2021
Oppdatert: 6.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


