Kan jeg ta sisteåret i utlandet?
Jente, 17
Hei, grunnet skole og generelt hverdagen min har jeg et ønske om å ta siste året mitt i utlandet. Dette er noe jeg har snakket med foreldrene mine om, men jeg lurer på hva mulighetene mine er. Er det noe mulighet for meg å ta siste året mitt i f.eks Italia, USA eller England f.eks? Hvordan blir det med skole da? Har enda ikke snakket med rådgiver da jeg har hatt litt tanker på å ta påbygg på en annen skole enn den jeg går på nå (jeg går yrkesfaglig). Hvor burde jeg starte prosessen? Har hørt mye klager ang EF også, så vil ikke høre med dem heller
Svar
Hei,
Det er dessverre ikke mulig å ta VG3 påbygg i utlandet og få generell studiekompetanse, og det finnes ingen ordninger for dette som gir rett til støtte fra Lånekassen.
Hvis du vil ha studiekompetanse fra norsk VGS må du ta VG3 i Norge.
Hvis du tar påbygg kan du ta høyere utdannelse ved høyskoler og universiteter i Norge. Da finner du som regel mange utvekslingstilbud, inkludert til de landene du nevner.
Hvis du velger å ta fagbrev kan det være muligheter for å ta deler av læretiden i utlandet. Dette kan du undersøke med fylkeskommunen der du bor.
Hilsen ANSA i samarbeid med ung.no
Besvart: 11.1.2021
Oppdatert: 11.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

