Lurer og på om jeg kan bruke tampong når jeg har spiral.
Jente, 17
Hei, har hatt mirena spiral i ca 4 mnd nå, jeg fikk det for å miste eller minske mensen siden jeg vil inn til Forsvaret. Men jeg har hatt regelmessig mensen som jeg hadde før spiralen nå 4 ganger, like mye som før pluss litt mellomblødninger eller brun utflod. Betyr dette at jeg kanskje burde vurdere å prøve noe annet, som p piller eller p sprøyte eller kan det være det ordner seg? Lurer og på om jeg kan bruke tampong når jeg har spiral.
Svar
Hei
Med Mirena spiral vil mange oppleve blødninger de første 3-6 månedene, så det er fortsatt håp om at blødningene dine vil avta eller bli helt borte. Men om du fortsatt blør etter 6 måneder, kan det være et alternativ å forsøke et annet prevensjonsmiddel. Jeg ville altså vært litt mer tålmodig, det er fortsatt håp om at du blir helt blødningsfri.
Du kan bruke tampong med spiral, men i pakningsvedlegget til Mirena (hormonspiral) anbefaler de å bruke bind. Bruk av tampong har ikke vist seg å øke faren for utstøting.
Det fraråder derimot fra Sex og Samfunn å bruke menskopp. "Bruk av menskopp hos kvinner med spiral har i små studier vist seg å være uproblematisk, men på Sex og samfunn har vi observert påfallende mange kvinner som har opplevd utstøting av spiralen etter å ha brukt menskopp. Vår anbefaling er derfor det motsatte av hva ekspertgruppen til den britiske gynekologi- og obstetrikkforeningen anbefaler." (kilde Sex og Samfunn)
Vennlig hilsen jordmor, ung.no
Besvart: 12.1.2021
Oppdatert: 12.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
