Spørsmål og svar

Jeg sliter veldig psykisk og ønsker koma så jeg får hvile....

Jente, 18

Hei Jeg sliter veldig psykisk som går også utover det fysiske. Jeg ble voldtatt.. lang historie bak det. Jeg mista storebroren min ved en ulykke og ville dø så bestilte egt drap og han som skulle ta livet av meg trua meg med å gå etter familien min hvis jeg ikke ga han det han ville. Så jeg lurer på om det kan være mulig å få kunstig koma? Så jeg får hvilet litt. Fordi jeg har null krefter omdagen. Jeg er fortsatt der enda at jeg ikke vil leve når ting blir alt for vanskelig men tørr ikke vise det fordi de rundt meg føler jeg dømmer meg. Jeg får det strengere hjemme og når jeg spør om få noe jeg ønsker meg sier de at det ikke var lenge siden jeg ville dø osv som går veldig inn på meg. Man lever to liv Når man ikke ønsker å leve lenger. Jeg går på bupp men hjelper veldig lite. Jeg sover lite om natta og det går utover skolen min. Kan jeg få kunstig koma? Hvis ikke Hvorofr ikke? Hvem som vurderer det? Og hvordan er det å være i kunstig koma? Er man samme person etter det?

Svar

Hei kjære deg!

Jeg forstår at du er sliten og at du kjemper og har gjort det lenge. Det er ok å kjenne på. 

Du går på BUP men føler ikke det hjelper. Vet du hvorfor det ikke hjelper? Hva kan gjøres annerledes slik at du får hjelp? Kan du si til behandleren din at du føler behandlingen ikke hjelper deg? Ved å si fra så kan du få hjelp til å finne ut hvorfor og hva som kan gjøres annerledes. Husk at det er din behandling!

Du spør om kunstig koma. Jeg forstår tankene dine om at det hadde gitt deg ro og hvile samtidig som du kan komme tilbake til livet med nye krefter. 

I Norge er det ikke slik at man kan legges i kunstig koma med mindre det er gode medisinske grunner til det.

Slik jeg forstår deg så har du selvmordstanker. Det er et symptom på at man har det vondt inni seg. Ofte betyr tankene at man vil at det som er vondt og vanskelig skal forsvinne mer enn at man faktisk ønsker å dø. Kan det være slik for deg tror du?

Du har opplevd mye vondt. har du snakket med BUP Om voldtekten og sorgen over broren din?

Det er ikke din skyld det som har hendt!

Du trenger ikke dø eller bare på alt dette helt alene!

Det virker som du ikke blir helt forstått av familien din og at du bærer på mye helt alene.

Hva kan du gjøre?

Snakk med BUP om det du sier til oss. Kanskje du vil ha nytte av medisiner en periode slik at du får ro. Dette kan du snakke med behandleren din om. 

Du trenger ikke dø! Selv om du har det vondt nå så vil det ikke alltid være slik. Det kommer til å bli bedre! Hold ut.

Finn deg et rom som bare er ditt. Noe som gir deg en pause. Dette kan være at du forestiller deg et sted som du forbinder med ro og at du har det godt. Har du et favorittsted? Noen steder du har vært som du husker på som godt? Dette er en øvelse som du kan bruke når du trenger det og som kan hjelpe deg.

Når vi sover dårlig så påvirker det hele hverdagen oss og også vår psykiske helse. Forsøk å lag deg gode rutiner ved å legge deg til samme tid hver kveld. Unngå telefon, TV eller andre ting som distraherer deg. Hvis du får tankekjør så si til deg selv at disse tankene skal du ikke tenke på nå men heller i morgen tidlig. 

Du kan også ringe eller chatte med Alarmtelefonen på tlf 116 111 når du trenger noen å prate med.

Jeg legger ved noen artikler til deg som kan være til hjelp for deg. Husk at du er sterkere enn du tror. Pass godt på deg selv. Du er god som gull. Det kommer til å bli bedre igjen!

God klem til deg.

 

Vennlig hilsen Psykiatrisk Sykepleier

Besvart: 9.1.2021

Oppdatert: 9.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål