Spørsmål og svar

Tabletter setter seg fast i halsen hos meg. Hvorfor det?

Jente, 14

Hei jeg tar 4 tabletter daglig. Men alltid når jeg tar dem så sitter de fast i halsen også spyr jeg dem opp igjen?? Det er umulig å svelge dem. Er det noen grunn til dette eller er jeg bare stupid?

Svar

Hei

Det å ta tabletter er noe de fleste av oss må venne seg til. Det er ekkelt og litt vanskelig for de fleste i starten. Så er det noen som har et trang spiserør eller store mandler f eks, som gjør det vanskeligere å ta tabletter. Andre har en sterk spy-refleks, som gjør at de må spy dem opp igjen. 

Jeg kan ikke si sikkert hvorfor dette er slik hos deg, når jeg ikke har undersøkt deg selv. Men dum er du i alle fall ikke! Hos noen er det bare sånn. 

Da kan man jo forsøke å venne seg til det. Men kan også dele tablettene (hvis de har delstrek), eller knuse dem (mellom to spiseskjeer f eks), og ta dem med syltetøy eller youhurt. (Her må man først sjekke at tablettene kan deles - det leser man om i pakningsvedlegget, eller spør legen). 

Hvis dette er tabletter som du trenger å ta (men ikke får til), bør du snakke med fastlegen din om det. For noen tabletter fins det flytende medisiner i stedet for, som du kanskje heller kan ta. Så hør med fastlegen din om dette. 

Hvis du ofte setter ting i halsen eller har vansker for å svelge andre ting også (ikke bare tabletter), bør du få sjekket ut dette hos fastlegen. 

Alt godt!

 

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 22.1.2021

Oppdatert: 22.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål