Spørsmål og svar

Jeg tok akkurat p-stav og er redd for å blø 50 dager i strekk

Jente, 17

Hei, jeg tok p-stav for akkurat en uke siden og nå fikk jeg mensen.. jeg har litt vondt men det går fint.. det eneste jeg er redd for er å blø i 50 dager i skrekk og flere uker..

Svar

Hei

Så bra du har bestemt deg for å fått langvarig prevensjon. Jeg forstår at du er bekymret for bivirkninger når du har startet på noe helt nytt. Blødningsforstyrrelser er en mulig og relativt vanlig bivirkning av både p-piller og p-stav. Men husk likevel at de fleste blir ikke plaget med bivirkninger. Om du skulle få plager går de fleste over i løpet av en tilvenningsperiode. Men hvis du ikke blir fornøyd er det alltid mulig å bytte prevensjonsform, mange må prøve seg litt frem for å finne ut hva som passer best for dem. Du trenger ikke være redd for kraftig blødning hele tiden. De som blir plaget med kontinuerlig mellomblødninger har kun svak blødning og ofte i form av brun utflod.

Uansett, ikke ta sorgene for forskudd. Det er gode muligheter for at du får lite bivirkninger og blir super fornøyd med din p-stav! Lykke til! 

Mvh
Legen

Besvart: 23.1.2021

Oppdatert: 23.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål