Spørsmål og svar

jeg er 172 cm og vil ikke bli høyere.

Jente, 14

        Hei jeg er 14 og blir snart 15. jeg er 171-172 cm høy nå. Fikk mensen for ca ett å siden, var ca 169 da. Jeg har lagt sammen foreldrene mine sine høyder ig delt på to og deretter trukket fra 7. da fikk jeg 172.75 cm. Jeg blir vel ikke høyere enn det. Er det helt sikkert at det fungerer. VIL IKKE BLI HØYERE!!!!!   What do you want to do ? New mailCopy

Svar

Hei!

Siden du har fått mensen for et år siden, har du gjort unna det meste av lengdeveksten og kanskje har den stoppet opp der du er nå. 

Å regne ut forventet sluttlengde ut fra foreldrenes lengde, er ikke helt pålitelig metode da det har et slingringsmonn på pluss minus 8 cm, og det er ganske grovt- men du får en pekepinn. Og rundt 172cm er rimelig å forvente  ut fra den tabellen du har brukt. Men dessverre så er det lite å gjøre med lengdeveksten, annet enn å bare godta den lengden vi får.


Hilsen helsesykepleier, ung.no

 

What do you want to do ?

New mailCopy

Besvart: 15.2.2021

Oppdatert: 15.2.2021

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål