Hva skjer om jeg ikke har gode nok karakterer etter videregående?
Gutt, 18
Hei. Jeg har lyst til å søke inn til sykepleieutdanninga, men har altfor lavt karaktersnitt i forhold til inntakskravene og poengsum. Går VG3 nå for å få generell studiekompetanse. Er det helt umulig for meg å noensinne komme inn på den utdannelsen da? Hva kan jeg gjøre?
Svar
Hei
Takk for spørsmålet ditt.
Det er selvfølgelig ikke helt umulig! Dersom du ikke oppfyller snittet og opptakskravene til sykepleier etter tredje videregående, så kan du forbedre og styrke karakterene dine ved å ta opp fag som privatist. Husk at når du tar opp fag som privatist etter videregående skole så får du ordinært vitnemål.
Hvis du har flere spørsmål om privatist ordningen, så anbefaler jeg deg å snakke med rådgiver ved din skole. Rådgiver kan gi deg god veiledning og oversikt over dine muligheter.
Håper svaret var til hjelp. Lykke til!
Vennlig hilsen
UngInfo i samarbeid med ung.no
UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år.
Besvart: 19.2.2021
Oppdatert: 19.2.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
