Hva er enklest å gå om man vil ha studiekompetanse?
Gutt, 16
Hei! Eg skal snart søke på videregåande og er usikker på kva linje eg vil søke. Eg vil søke på eit yrkesfalgeg linje. Eg har lyst til å gå på videre utdanning etter videregåande og lurer på kva det beste er for meg. Trur du det er enklare å gå for eksempel tip og ta påbygg eller å gå ein linje som taf der eg fer studiekompentanse? kva er enklast?
Svar
Hei
Du vil ha studiekompetanse å lurer på hvordan det er enklest å få det.
Det jeg lurer på er om du er praktisk eller om du er teoretisk?
Er du veldig praktisk så bør du gå yrkesfag og ta påbygg. Påbygg er et tøft år med mye teori så da bør du være motivert for dette.
Liker du musikk, dans og drama f.eks eller en av de andre linjene som gir studiekompetanse bør du ta en av de. Dette dersom du er interessert i en av disse retningene. Se på vilbli.no.
Liker du teori og ikke har noen spesielle interesser så er det greit å ta studiespesialisering. Da får du et godt grunnlag for å studere videre på høyere utdanning.
Det enkleste for deg blir å finne ut om noe interesserer deg, da vil skolen gå lettere.
Lykke til!
Rådgiver vg
Besvart: 21.2.2021
Oppdatert: 21.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

