Utenlandsopphold når jeg går yrkesfag- Er det mulig?
Gutt, 17
Hei, jeg går vg1 elektro, og har lyst til å ha et utvekslingsår eller eventuelt friår i usa. Så jeg lurer på om det i det hele tatt er mulig at jeg tar utvekslingsår selvom jeg går elektro?
Svar
Hei
Det er mulig å ta både utvekslingsår eller praksis i utlandet, men sistnevnte er ofte avhengig av om skolen du går på har en internasjonal samarbeidspartner (ofte en skole i utlandet de samarbeider med). Du kan lese mer om utdanning i utlandet for yrkesfagelever her. Dersom du har konkrete spørsmål som gjelder din egen linje, anbefaler jeg å ta direkte kontakt med "Utdanning i verden" via feks. melding på Facebook. De kan svare på det du lurer på.
Det er også veldig lurt å avtale et møte med rådgiver på skolen, som kan hjelpe deg med prosessen/hvilke muligheter du har. Du bør likevel være litt forberedt på at enkelte søknadsfrister muligens allerede kan ha gått ut - men det kan også hende noen skoler ikke har så strenge/tidlige frister.
Lykke til!
Lærer på videregående skole, i samarbeid med ung.no.
Besvart: 3.3.2021
Oppdatert: 3.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

