Kan blåmerkene mine være kreft?
Jente, 13
Hei jeg la nettop merke til noen blå lille prikker på lårene mine. Jeg har også fått noen nye blå merker. Jeg har også blødd en del nese blod i det siste men jeg pleier å blø nese blod. Kan det være kreft?
Svar
Hei
Jeg forstår godt at du bekymrer deg for kreft. Hos noen kan blåmerker som oppstår spontant uten noen form for skade på forhånd skyldes blodkreft. Men hos de aller fleste som får blåmerker skyldes det ikke kreft, derfor hadde jeg ikke vært særlig bekymret hvis jeg var deg.
Det er litt som et lotteri. Alle som har vunnet må ha kjøpt et lodd, men kun veldig få av de som har kjøpt lodd vinner.
Uansett tenker jeg det er fornuftig å dra til fastlegen for å få sjekket at alt er i orden. Fastlegetimer er gratis når man er under 16 år gammel. Håper det var oppklarende, og god bedring!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 15.3.2021
Oppdatert: 15.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

